    APC SMC3000I uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 3 kVA 2100 W
    SKU: ST07508345
    Manufacturer part number: SMC3000I
    Manufacturer Homepage
    Warranty: 24 months
    Stock Delivery Quantity Price
    PL
    LV
    PL
    Products specifications
    Tips Line Interactive
    Socket (IEC320) yes
    Output power 2100
    UPS voltage regulators 3000
    Tips Smart UPS
    Socket (USB) yes
    Apparent power3000 VA
    Active power2100 (Watt)
    UPS Architectureline-interactive
    The shape of the output voltageFull sine wave
    Number of phases input1 (230V)
    No. of batteries1
    Battery capacity552 (VAh)
    Charging time3 (Hour)
    Chassis typeTower
    Input power portsIEC-C20
    Output power ports8 x IEC-C13
    Output power ports1 x IEC-C19
    I/O connectors1 x USB (Type B)
    Accessories included
    • Płyta CD z oprogramowaniem
    • Płyta CD z dokumentacją
    • Kabel USB
    ColorBlack
    Dimensions
    43.5 x 19.7 x 54.4 cm
    Weight43 (kilogram)
    DesignationCE+WEEE
    Data ActLink
    Width750
    Height555
    Depth380
    Weight50000
    Description
    APC Smart-UPS C, Line Interactive, 3kVA
    DescriptionAPC SMART-UPS C 30000VA LCD 230V TOWER
    CountryofOriginCHINA
    TariffHeading85044030
    PictureLocationhttps://www2.f9baltic.com/productimages/big/SMC3000I.jpg
    ThumbnailPictureLocation//www2.f9baltic.com/productimages/thumb/SMC3000I.jpg
    AdditionalPictures SMC3000I_2.jpg
    Weight50.000000
    Height680.000000
    Length750.000000
    Width370.000000
    BoxSize0
    PalletSize0
    UPS devices and accessoriesYes
    Description
    Includes: CD with software, Documentation CD, USB cable
    UPS topologyLine-Interactive
    Output power capacity3 kVA
    Output power2100 W
    WaveformSine
    Input operation voltage (min)170 V
    Input operation voltage (max)300 V
    Input frequency47/63 Hz
    Output frequency50 Hz
    USB portYes
    Battery life (max)5 year(s)
    Battery recharge time3 h
    Form factorTower
    Product colourBlack
    LED indicatorsYes
    Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
    Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
    Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
    Operating altitude0 - 15240 m
    Width197 mm
    Depth544 mm
    Height435 mm
    Weight43 kg
    APC SMC3000I. UPS topology: Line-Interactive, Output power capacity: 3 kVA, Output power: 2100 W. Battery life (max): 5 year(s), Battery recharge time: 3 h. Form factor: Tower, Product colour: Black. Width: 197 mm, Depth: 544 mm, Height: 435 mm
    Products specifications
    Tips Line Interactive
    Socket (IEC320) yes
    Output power 2100
    UPS voltage regulators 3000
    Tips Smart UPS
    Socket (USB) yes
    Apparent power3000 VA
    Active power2100 (Watt)
    Number of phases input1 (230V)
    No. of batteries1
    Battery capacity552 (VAh)
    Charging time3 (Hour)
    Chassis typeTower
    Input power portsIEC-C20
    Output power ports8 x IEC-C13
    Output power ports1 x IEC-C19
    I/O connectors1 x USB (Type B)
    Accessories included
    • Płyta CD z oprogramowaniem
    • Płyta CD z dokumentacją
    • Kabel USB
    ColorBlack
    Dimensions
    43.5 x 19.7 x 54.4 cm
    Weight43 (kilogram)
    DesignationCE+WEEE
    Data ActLink
    Width750
    Height555
    Depth380
    CountryofOriginCHINA
    TariffHeading85044030
    Height680.000000
    Length750.000000
    Width370.000000
    BoxSize0
    PalletSize0
    UPS devices and accessoriesYes
    UPS topologyLine-Interactive
    Output power capacity3 kVA
    Output power2100 W
    WaveformSine
    Input frequency47/63 Hz
    Output frequency50 Hz
    USB portYes
    Battery life (max)5 year(s)
    Battery recharge time3 h
    Form factorTower
    Product colourBlack
    LED indicatorsYes
    Operating altitude0 - 15240 m
    Width197 mm
    Depth544 mm
    Height435 mm
    Weight43 kg