| Smart Switch Module ZigBee Avatto ZWSM16-W1 TUYA Make it easy to control the lighting in your home. The functional Avatto 1-channel in-duct switch allows you to control your lights remotely - using the TUYA / Smart Life app or the voice assistants Google Assistant or Amazon Alexa. It also allows you to create operating schedules, timers and automations. At the same time, the device is compact and very easy to install. It supports the ZigBee 3.0 communication protocol - a ZigBee gateway (sold separately) is required for its correct operation. Many possibilities with the app You no longer have to worry if you forget to switch off the light before leaving the house - now you can do it with your smartphone! The TUYA / Smart Life app allows you to switch the lights on and off remotely. It also allows you to group switches together and manage more of them at the same time. You can also share your devices with other household members. This way, they too will be able to control the light remotely! An interlock function is also available. Additional facilities Make the lights in your home adapt to your schedule. Using the app, you can easily set a timer or schedule so that the lights automatically turn on at the time you usually get up and turn off when you go to bed. You also have the option to link more devices together and automate their operation. The switch can also remember the last settings and restore them if, for example, there is a power failure. Hassle-free installation Thanks to its compact design, the ZWSM16-W1 is compatible with different types of switches and fits up to 95% of the installation boxes on the market. You can also attach it to a lamp. Its installation will not cause you any problems or take too much time. What's more, you can also use 2 switches to operate a single lamp, which is ideal, for example, near a staircase. This way, you can conveniently switch on the light on the ground floor and turn it off when you go upstairs! Voice control You are kneading a cake, your hands are busy and you need extra light? Or are you already lying in bed and want to go to sleep, but you still need to switch off the light? With Avatto, everything becomes much simpler - the ZWSM16-W1 switch is compatible with the voice assistants Amazon Alexa and Google Assistant. This allows you to control your lighting with simple commands! Now all it takes is a few words to turn the lights off or on - you don't even have to reach for your phone. Brand Avatto Model ZWSM16-W1 Colour White Number of channels 1 Voltage AC 100-240 V 50/60 Hz Max. load LED 800 W 16 A Operating frequency 2.405-2.480 GHz IEEE 802.15.4 Operating temperature -10°C to 40°C Communication protocol ZigBee 3.0 Range Up to 100 m Dimensions 39 x 39 x 20 mm Degree of protection IP20 App TUYA / Smart Life Compatibility Amazon Alexa, Google Home |