    Manufacturer part number: GP-P750GM
    Manufacturer Homepage
    Warranty: 24 months
    Stock Delivery Quantity Price
    LV
    PL
    Products specifications
    Form Factor ATX
    Power supply 700W - 760W
    Color Gold
    Color Black
    Power supply750 W
    Fan12 cm
    PFCActive
    MOLEX power connectors3
    Floppy power connectors1
    SATA power connectors8
    Number of power supply connector 4+4-pin 12V2
    Number of power supply connectors PCI-E 6 +2 pin4
    MB power connector20 + 4 pin
    Modular power supplyYes
    Dimensions
    150 x 140 x 86 mm
    Form FactorATX
    Certificates 80+80 PLUS Gold
    Other features
    Ochrona: OVP/OPP/SCP/UVP/OCP/OTP
    DesignationCE+WEEE
    Width255
    Height115
    Depth205
    Weight2460
    Total power750 W
    AC input voltage100 - 240 V
    AC input frequency50 - 60 Hz
    Input current12-6 A
    Power Factor Correction (PFC) typeActive
    Hold time16 ms
    Efficiency90%
    Motherboard power connector20+4 pin ATX
    Peripheral (Molex) power connectors (4-pin)4
    Motherboard power cable length61 cm
    Number of SATA power connectors8
    SATA power cable length150,600 mm
    Peripheral (Molex) power cable length120,500 mm
    EPS power connector (4+4 pin)Y
    PCI Express power connectors (6+2 pin)4
    PCI Express power cable length60 cm
    CPU power connector (4+4 pin)Y
    CPU power cable length60 cm
    ATX power connector (20+4 pin)Y
    Floppy drive power connector1
    Floppy disk drive cable length12 cm
    PCI Express connectorY
    Cabling typeModular
    PurposePC
    Power supply unit (PSU) form factorATX
    80 PLUS certification80 PLUS Gold
    ATX version2.31
    Mean time between failures (MTBF)100000 h
    Product colourBlack
    Cooling typeActive
    Fan diameter12 cm
    Number of fans1 fan(s)
    Fan locationTop
    Cables includedCPU, PCIe, Peripheral (Molex), SATA
    Width150 mm
    Depth140 mm
    Height86 mm
    Harmonized System (HS) code84733020
    Description
    Gigabyte P750GM. Total power: 750 W, AC input voltage: 100 - 240 V, AC input frequency: 50 - 60 Hz. Motherboard power connector: 20+4 pin ATX, Motherboard power cable length: 61 cm, SATA power cable length: 150,600 mm. Purpose: PC, Power supply unit (PSU) form factor: ATX, 80 PLUS certification: 80 PLUS Gold. Product colour: Black, Cooling type: Active, Fan diameter: 12 cm. Cables included: CPU, PCIe, Peripheral (Molex), SATA
    Description
    750 W | 100 - 240 V | Efficiency 90 % | 80 PLUS certification 80 PLUS Gold | PC | ATX | Fan diameter 120 mm | GP-P750GM
    DescriptionGIGABYTE GP-P750GM 750W ATX 12V v2.31
    VatTypeVAT
    Weight2.454000000
    Height117.000000000
    Width208.000000000
    Length253.000000000
    GIGABYTE GP-P750GM 750W ATX 12V v2.31 80 PLUS Gold certified Power Supply
    Products specifications
    Power supply 700W - 760W
    Color Gold
    Color Black
    Power supply750 W
    Fan12 cm
    PFCActive
    MOLEX power connectors3
    Floppy power connectors1
    SATA power connectors8
    MB power connector20 + 4 pin
    Modular power supplyYes
    Dimensions
    150 x 140 x 86 mm
    Certificates 80+80 PLUS Gold
    Other features
    DesignationCE+WEEE
    Width255
    Height115
    Depth205
    Total power750 W
    AC input voltage100 - 240 V
    AC input frequency50 - 60 Hz
    Input current12-6 A
    Hold time16 ms
    Efficiency90%
    EPS power connector (4+4 pin)Y
    CPU power connector (4+4 pin)Y
    CPU power cable length60 cm
    Floppy drive power connector1
    PCI Express connectorY
    Cabling typeModular
    PurposePC
    ATX version2.31
    Product colourBlack
    Cooling typeActive
    Fan diameter12 cm
    Number of fans1 fan(s)
    Fan locationTop
    Width150 mm
    Depth140 mm
    Height86 mm
    VatTypeVAT
    Height117.000000000
    Width208.000000000
    Length253.000000000