    Manufacturer part number: WL40S-850BL18
    Manufacturer Homepage
    Warranty: 24 months
    Stock Delivery Quantity Price
    PL
    PL
    Products specifications
    Color Black
    UsageTV
    TypeWall
    Screen size (min)43 (Cal)
    Screen size (max)86 (Cal)
    VESA600 x 200
    VESA500 x 400
    VESA400 x 200
    VESA300 x 300
    VESA600 x 400
    VESA600 x 300
    VESA400 x 300
    VESA400 x 400
    VESA100 x 150
    VESA100 x 200
    VESA120 x 120
    VESA200 x 100
    VESA200 x 200
    VESA200 x 300
    VESA200 x 400
    VESA300 x 100
    VESA300 x 200
    VESA100 x 100
    VESA680 x 300
    VESA800 x 200
    VESA800 x 400
    Load (max)60 (kilogram)
    Vertical adjustment18 (Degrees)
    Horizontal adjustment35 (Degrees)
    Range adjustmentYes
    Range (min)5 (Centimeter)
    Range (max)61 (Centimeter)
    Corner mountNo
    StuffMetal
    ColorBlack
    Video
    DesignationCE+WEEE
    Width200
    Height91
    Depth333
    Weight14000
    Description
    Uchwyt ścienny do telewizora WL40S-850BL18
    Neomounts Select WL40S-850BL18 to pełnowymiarowy uchwyt ścienny do płaskich ekranów o przekątnej do 86" i maksymalnym udźwigu 60 kg. Uniwersalna technologia odchylania (18°) i obracania (35°) pozwala stworzyć optymalny kąt widzenia. Uchwyt można wypoziomować, aby zapewnić idealną instalację.
    WL40S-850BL18 ma głębokość 5-61 cm i jest odpowiedni dla ekranów spełniających układ otworów VESA od 100x100 do 800x400 mm.
    Maximum weight capacity60 kg
    Maximum screen size2.18 m (86")
    Mounting typeWall
    Minimum VESA mount100 x 100 mm
    Maximum VESA mount800 x 400 mm
    Minimum screen size109.2 cm (43")
    Number of displays supported1
    Height adjustmentN
    Tilt adjustmentY
    Tilt angle range-3 - 15°
    Swivel angle35°
    Cable managementY
    Distance to the wall (max)61 cm
    Distance to the wall (min)5 cm
    Product colourBlack
    Quantity per pack1 pc(s)
    Mounting kitY
    Number of wrenches included1
    Hex key includedY
    Width850 mm
    Depth50 mm
    Height436 mm
    Package width882 mm
    Package depth311 mm
    Package height90 mm
    Master (outer) case width902 mm
    Master (outer) case length195 mm
    Master (outer) case height330 mm
    Master (outer) case net weight21 kg
    Products per master (outer) case2 pc(s)
    Harmonized System (HS) code7326909890
    Products per pallet (EU)30 pc(s)
    Country of originChina
    Package net weight12.7 kg
    Description
    Neomounts by Newstar Select tv wall mount. Maximum weight capacity: 60 kg, Minimum screen size: 109.2 cm (43"), Maximum screen size: 2.18 m (86"), Minimum VESA mount: 100 x 100 mm, Maximum VESA mount: 800 x 400 mm. Tilt angle range: -3 - 15°, Distance to the wall (min): 5 cm, Distance to the wall (max): 61 cm. Product colour: Black
    1xNumber of displays supported | Maximum weight capacity (per display) 60 kg | Maximum weight capacity 60 kg | Minimum screen size 43 " | Maximum screen size 86 " | Minimum VESA mount 200 x 100 mm | Maximum VESA mount 800 x 400 mm | Mounting type Wall | Tilt adjustment Yes | Tilt angle range -3 - 15 ° | Swivelling Yes | Rotating Yes | Distance to the wall (min) 50 mm | Colour Black | Housing material Steel | Weight 10.4 kg