    ASUS TUF-GAMING-1200G power supply unit 1200 W 20+4 pin ATX Black
    SKU: ST07339158
    Manufacturer part number: TUF-GAMING-1200G
    Manufacturer Homepage
    Warranty: 24 months
    Stock Delivery Quantity Price
    PL
    Products specifications
    Color Gold
    Power supply 1200 W
    Color Black
    Form Factor ATX
    Total power1200 W
    AC input voltage100 - 240 V
    Combined power (+3.3V)130 W
    Combined power (+12V)1188 W
    Combined power (+5V)130 W
    Combined power (-12V)9.6 W
    Combined power (+5Vsb)15 W
    Max output current (+3.3V)25 A
    Max output current (+12V)99 A
    Max output current (+5V)25 A
    Max output current (-12V)0.8 A
    Max output current (+5Vsb)3 A
    Power protection featuresOver current, Over power, Over voltage, Short circuit, Under voltage
    Motherboard power connector20+4 pin ATX
    Peripheral (Molex) power connectors (4-pin)4
    Motherboard power cable length61 cm
    Number of SATA power connectors5
    SATA power cable length120,400 mm
    Peripheral (Molex) power cable length150,400 mm
    EPS power connector (8-pin)Yes
    PCI Express power connectors (8-pin)3
    PCI Express power connectors (16-pin)2
    PCI Express power cable length67.5 cm
    CPU power connector (4+4 pin)Yes
    CPU power cable length65 cm
    PurposePC
    80 PLUS certification80 PLUS Gold
    Supported motherboard form factorsATX
    Product colourBlack
    Cooling typeActive
    Fan diameter13.5 cm
    Width150 mm
    Depth150 mm
    Height86 mm
    Weight2.66 kg
    Sustainability certificatesRoHS
    Description
    ASUS TUF-GAMING-1200G. Total power: 1200 W, AC input voltage: 100 - 240 V, Combined power (+3.3V): 130 W. Motherboard power connector: 20+4 pin ATX, Motherboard power cable length: 61 cm, SATA power cable length: 120,400 mm. Purpose: PC, 80 PLUS certification: 80 PLUS Gold, Supported motherboard form factors: ATX. Product colour: Black, Cooling type: Active, Fan diameter: 13.5 cm. Width: 150 mm, Depth: 150 mm, Height: 86 mm
    Products specifications
    Color Gold
    Power supply 1200 W
    Color Black
    Form Factor ATX
    Total power1200 W
    AC input voltage100 - 240 V
    Combined power (+3.3V)130 W
    Combined power (+12V)1188 W
    Combined power (+5V)130 W
    Combined power (-12V)9.6 W
    Combined power (+5Vsb)15 W
    Max output current (+3.3V)25 A
    Max output current (+12V)99 A
    Max output current (+5V)25 A
    Max output current (-12V)0.8 A
    Max output current (+5Vsb)3 A
    EPS power connector (8-pin)Yes
    CPU power cable length65 cm
    PurposePC
    Product colourBlack
    Cooling typeActive
    Fan diameter13.5 cm
    Width150 mm
    Depth150 mm
    Height86 mm
    Weight2.66 kg
    Description