    HP 15-FD1899NR 15.6'' FHD Intel Core 7 150U 16GB 512GB SSD W11H Natural Silver
    SKU: ST09972260
    Manufacturer part number: C84QCUA
    Manufacturer Homepage
    Stock Delivery Quantity Price
    LT
    Products specifications
    Backlight Y
    Hard drive (SSD) 512 GB
    Screen size 14"
    Color Silver
    RAM 16GB
    Color Gray
    Screen size 15"
    Maximum resolution 1920 x 1080 (FHD)
    Description
    Manufacturer
    HP
    Manufacturer Part Number
    C84QCUA#ABA
    UPC
    Product Line
    HP 15
    Product Model
    15-FD1899NR
    Processor Type
    Intel Core 7
    Processor Model
    150U
    Processor Core
    Deca-core (10 Core)
    Maximum Turbo Speed
    5.40 GHz
    L3 Cache
    10 MB
    Total Installed System Memory
    16 GB RAM
    System Memory Technology
    DDR4
    System Memory Speed
    3200 MHz
    On-board Memory
    16 GB RAM
    On-board Memory Configuration
    2 x 8 GB RAM
    Total Number of Memory Slots
    Memory slot not user accessible
    Storage Drive Type
    SSD
    Total Solid State Drive Capacity
    512 GB
    Solid State Drive Interface
    NVMe
    Solid State Drive Configuration
    M.2
    Screen Size
    15.6"
    Display Screen Type
    Anti-glare
    Aspect Ratio
    16:9
    Screen Resolution
    1920 x 1080 FHD
    Brightness
    250 Nits
    Color Gamut
    62.5% sRGB
    Touchscreen
    No
    Graphics Controller Model
    Intel Graphics
    Display Features
    Micro-Edge
    Wireless LAN Model
    Wi-Fi 6
    Bluetooth Standard
    Bluetooth 5.4
    Front Camera/Webcam
    Yes - With Privacy Camera Shutter
    Front Camera/Webcam Model
    HP True Vision
    Front Camera/Webcam Resolution
    720p HD
    Camera Features
    Temporal noise reduction
    Microphone Type
    2 Dual Array Digital Microphones
    Audio Features
    HD Audio with stereo speakers
    Interfaces/Ports
    HDMI: 1 x HDMI 1.4b
    Total Number of USB Ports: 3
    USB Type-C: 1
    Headphone/Microphone Combo Port: 1 x 3.5 mm Jack
    Operating System
    Windows 11 Home
    Keyboard Type
    Full-size, soft gray keyboard with numeric keypad
    Keyboard Backlight
    No
    Keyboard Localization
    English
    Pointing Device Type
    HP Imagepad
    Number of Batteries
    1
    Number of Cells
    3-Cell
    Battery Chemistry
    Li-ion Polymer
    Battery Energy
    41 Wh
    Maximum Battery Run Time
    Up to 10 hours and 15 minutes (video playback)
    Maximum Charging Power
    45 W
    Product Color
    Natural Silver
    Cover Material
    Top cover: natural silver with a matte finish. Keyboard deck: natural silver with a matte finish
    Height
    0.73"
    Width
    14.17"
    Depth
    9.29"
    Weight (Approximate)
    3.65 lbs
    Country of Origin
    China, Thailand
    Products specifications
    Backlight Y
    Hard drive (SSD) 512 GB
    Screen size 14"
    Color Silver
    RAM 16GB
    Color Gray
    Screen size 15"
    Description
    Manufacturer
    HP
    Manufacturer Part Number
    C84QCUA#ABA
    UPC
    Product Line
    HP 15
    Product Model
    15-FD1899NR
    Processor Type
    Intel Core 7
    Processor Model
    150U
    Processor Core
    Deca-core (10 Core)
    Maximum Turbo Speed
    5.40 GHz
    L3 Cache
    10 MB
    Total Installed System Memory
    System Memory Technology
    DDR4
    System Memory Speed
    3200 MHz
    On-board Memory
    On-board Memory Configuration
    2 x 8 GB RAM
    Total Number of Memory Slots
    Storage Drive Type
    SSD
    512 GB
    Solid State Drive Interface
    NVMe
    M.2
    Screen Size
    15.6"
    Display Screen Type
    Anti-glare
    Aspect Ratio
    16:9
    Screen Resolution
    1920 x 1080 FHD
    Brightness
    250 Nits
    Color Gamut
    62.5% sRGB
    Touchscreen
    Graphics Controller Model
    Intel Graphics
    Display Features
    Micro-Edge
    Wireless LAN Model
    Wi-Fi 6
    Bluetooth Standard
    Bluetooth 5.4
    Front Camera/Webcam
    Front Camera/Webcam Model
    HP True Vision
    Front Camera/Webcam Resolution
    720p HD
    Camera Features
    Temporal noise reduction
    Microphone Type
    Audio Features
    HD Audio with stereo speakers
    Interfaces/Ports
    HDMI: 1 x HDMI 1.4b
    Total Number of USB Ports: 3
    USB Type-C: 1
    Operating System
    Windows 11 Home
    Keyboard Type
    Keyboard Backlight
    Keyboard Localization
    English
    Pointing Device Type
    HP Imagepad
    Number of Batteries
    1
    Number of Cells
    3-Cell
    Battery Chemistry
    Li-ion Polymer
    Battery Energy
    41 Wh
    Maximum Battery Run Time
    Maximum Charging Power
    45 W
    Product Color
    Natural Silver
    Cover Material
    Height
    0.73"
    Width
    14.17"
    Depth
    9.29"